Objímejte se často a pevně
Vedle jógy, meditací, tai-chi a dalších podobných technik je zde ještě jedna možnost, jak velmi rychle a snadno ovlivnit náš nervový systém a naše celkové zdraví. Hluboké objetí.
Vědci doporučují devět objetí denně, nicméně čtyři stanovili jako jakési minimum nutné pro přežití.
Podle vědeckých výzkumu může objetí způsobit, že se jedinec bude cítit šťastný, protože objetí snižuje pocity osamělosti a škodlivé fyzické účinky stresu. Objetí může změnit negativní nálady tím, že pomůže tělu a mozku podpořit tvorbu hormonů dobré nálady.
Dopamin je hormon potěšení, díky kterému se jedinec cítí dobře.
Serotonin působí jako antidepresivum, který zlepšuje náladu, snižuje pocity úzkosti a osamělosti.
Oxytocin je nazýván také jako hormon lásky, který zmírňuje stres a posiluje zdraví srdce. Pomáhá také při hubnutí, snižuje krevní tlak, působí proti nemocem, zvyšuje libido, snižuje stres a dodává nám pocit pohodlí a bezpečí.
10 vteřin dlouhé objetí pomáhá tělu bojovat s infekcemi, zmírňuje deprese a snižuje únavu.
20 vteřin dlouhé objetí snižuje škodlivé účinky stresu, zmírňuje krevní tlak a napomáhá zdraví srdce.
Zvýšení poměru objetí má za následek snížení krevního tlaku, snížení stresového hormonu kortizolu, zlepšení hojení, snížení chuti k jídlu a zvýšení imunity.
Dále vědecké výzkumy ukazují, že hluboké silné objetí může jedinci poskytnout následující přínos:
-Buduje důvěru a pocit bezpečí, což napomáhá otevřené a upřímné komunikaci.
-Objetí posiluje imunitní systém. Jemný tlak na hrudní kost a emoční náboj stimuluje brzlík, který reguluje a vyrovnává tělesnou produkci bílých krvinek, díky nimž je jedinec zdravý a bez nemocí.
-Objímání zvyšuje sebevědomí. Fyzický kontakt během objetí nás nejen dává pocit bezpečí a cítit se milovanými, ale také zvyšuje sebevědomí. Všechna objetí, kterých se nám dostalo od našich rodičů, partnerů a přátel, nás činí sebevědomějšími a šťastnějšími. Spojují nás s naší schopností sebelásky.
-Objímání uvolňuje napětí v těle, může odstranit bolest tím, že zvýší cirkulaci v měkkých tkáních.
-Objetí snižuje krevní tlak. Když obejmete, dotknete se nebo si sednete blízko někoho, koho milujete, vaše tělo uvolňuje oxytocin, který vědci nazývají „hormon mazlení nebo hormon lásky“. Tento hormon může pomoci uvolnit se a snížit úzkost, což zase může účinně snížit krevní tlak.
-Posiluje zdraví srdce. Jedna studie zjistila, že objetí ukázalo výrazné snížení krevního tlaku a srdeční frekvence. Zjištění naznačují, že objetí může být dobré také pro zdraví srdce.
-Podle studie dotyky a objetí snižují obavy ze smrti. Díky tomu se cítíme bezpečně. Studie odhalila, že objímání zmírňuje existenciální strachy člověka.
-Objetí nás činí vnímavějšími a uvědomělejšími k aktuální situaci. Přítomnost v daném okamžiku nám přináší štěstí. Objímání je podobné meditaci (která nás také činí všímavějším a uvědomělejším).
-Množství výzkumů ukázalo, že kontakt kůže na kůži, jako je objetí mezi matkou a novorozencem, přináší dítěti důležité fyzické a psychické výhody, včetně:
-Snížení pláče
-Lepší spánek
-Hlubší spojení se svým tělem
-Snížení úzkostí
-Zvyšuje váhu dítěte a zlepšuje jeho celkový vývoj.
-Děti mají v dospělosti větší empatii pro ostatní
Existují dva hlavní operační systémy, které neustále ovládají naše těla (parasympatický a sympatický nervový systém). Náš sympatický nervový systém se aktivuje, když jsme ve stresu nebo vnímáme nějakou hrozbu v našem okolí. Pokud tedy chceme uvést svou mysl a tělo do rovnováhy, musíme se spolehnout na náš parasympatický nervový systém, který je zodpovědný za odpočinek, regeneraci a trávení. Objímání aktivuje ty části mozku, které ovládají bloudivý nerv parasympatického systému (vagus). Když tento systém dobře funguje, můžeme obnovit svou energii, regenerovat naše těla a přejít do vyrovnanějšího stavu.
Samotné objetí je třeba procítit naplno, vnímat celým tělem, vědomě spočinout, dovolit si se v něm alespoň trošku uvolnit, a nedělat jej jen automaticky.
Nikdo zrovna není na blízku? Nevadí, léčivé účinky má i objímání domácích zvířecích miláčků, nebo i objímaní stromů!
Photos by Helena Lopes through Unsplash