Vstup do jara v harmonii

Vstup do jarního období v harmonii s přírodou

Když se mění roční období, musíme se změnit i my – protože i my jsme součástí většího celku. Proto je dobré naladit se na přírodu a praktikovat vhodnou sezónní stravu, doporučení ohledně životního cyklu, abychom zůstali vyvážení i v tomto přechodovém transformačním období.

Než poupata stromů vyrazí nové listy, než květiny vykukují nad trávou nebo nad sněhem a než budeme všichni jarně šťastní a rozzáření, bývá sezóna chladná, mokrá, zatažená a těžká. Tomuto období podle ajurvédy vládne Kapha, která tlumí náš trávicí oheň, což může způsobovat různá onemocnění.

V tomto článku najdete základní doporučení pro toto přechodné období, kdy se mění roční fáze, tělo i mysl se uzpůsobuje novým teplotním, světelným i energetickým podmínkám, kdy jsme také oslabenější náchylnější k nachlazení či jarní únavě. Tělo se zbavuje tuku nastřádaného přes zimu, a startuje očistné a transformační procesy. Často se cítíme unavení, letargičtí, možná trochu smutní a možná nás trápí ucpané dutiny. Podle ajurvédy je jedním z klíčů k udržení zdraví praktikování ritucharyay – sezónní rutiny. Myslím, že jednoduché tipy a doporučení by se vás mohly inspirovat.

Co tedy dělat? Vysušíme, zahřejeme, okořeníme, roztančíme, vyčistíme, uvolníme, přidáme více radosti a barev!

Odlehčete stravu, zaměřte se na jarní očistu.

V zimních měsících přirozeně tíhneme ke sladkým, kyselým a slaným jídlům, abychom zmírnili suché a lehké vlastnosti chladného období. To může způsobovat příliš vlhka, zahlenění ve fyzickém těle. Pro odlehčení vyzkoušejte jídla, která jsou štiplavá, hořká a svíravá. Jarní sezónní potraviny by měly být lehké a teplé. Toto roční období tlumí trávicí oheň, jako by zvlhnul a ztěžknul. Začněte tedy z jídelníčku vyřazovat těžké zimní potraviny, jako je chléb, cokoli smažené, husté omáčky, sladká jídla a mléčné výrobky.  

Hýbejte se! Zařaďte do cvičení kardio, zpoťte se! Uvolněte vodu a vlhkost a rozdmýchejte trávicí oheň. Přiveďte teplo zevnitř ven. Tančete, udělejte si z pohybu zábavu, hýbejte se pro radost – koneckonců je jaro! Příroda se teď vrací k životu, takže vneste do své cvičební praxe život.

Péče o pleť

Toto období je vhodné pro suché kartáčování a intenzivní masáž. Je třeba rozbít a uvolnit stagnující a těžké tkáně, které se napnuly během předchozí sezóny. Pomáhá podporovat krevní oběh, zvyšuje tření a tedy teplo.

Spěte dost, ale ne moc. Vstávejte před 6 hodinou.

Pokud jsou vaše energie nevyrovnané, můžete toužit po přílišném spánku, což vede k jisté tuposti a setrvačnosti. Před spaním se jděte raději projít, či si zacvičte jemnou jógu s meditací. Udržujte si spánkový režim v rozsahu sedm až devět hodin, vstávejte před šestou hodinou ráno, později bude vstávání z postele těžší, a i vy se budete cítit během dne těžší a pomalejší.

Udělejte si sluneční jarní prázdniny

Naplánujte si jarní prázdniny na teplé a suché místo, účinky pocítíte v dalších několika dalších měsících

Uvolněte své připoutanosti.

Kapha dóša je spojená s sladkými a starostlivými emocemi, které si všichni v životě užíváme. Ale když je nevyvážená, vytváří připoutanost k emocím, zážitkům a materiálním statkům. Cvičte se v rozpoznávání pocitů a připoutanosti, jakmile se objeví. Uvědomte si je a pak pusťte. Vědomě vyčistěte váš vnitřní prostor od všeho, co vás v životě brzdí.

JARNÍ ÚKLID vašeho fyzického i vnitřního prostoru

Kapha dóša je spojená s sladkými a starostlivými emocemi, které si všichni v životě užíváme. Ale když je nevyvážená, vytváří připoutanost k emocím, zážitkům a materiálním statkům. Cvičte se v rozpoznávání pocitů a připoutanosti, jakmile se objeví. Uvědomte si je a pak pusťte. Vědomě vyčistěte váš vnitřní prostor od všeho, co vás v životě brzdí.

Zbavte se domácích toxinu jako jsou věci, které už nebudete potřebovat. Oblečení, které se vám již nelíbí nebo jste ho delší dobu nenosili. Staré časopisy a noviny. Rozbité nefunkční věci. Suché nebo nemocné rostliny.  Věci všeho druhu, které vás vtahují do minulosti.

Nehromaďte. Odstraňte věci ze vstupní části domu, které omezují tok života. Věci na podlaze vás stahují dolů. Věci uložené nad našimi hlavami způsobují bolesti hlavy, pocit přetíženosti. Věci v posteli znečišťují náš spánek. Rozházené věci po bytě, způsobují roztěkanost a emocionální únavu.

Užitečné otázky během třídění a úklidu.

Dělá mi to ještě radost?

Proč to zachraňuji?

Je to dnes stále o mně?

Jaký bude můj pocit, když toto pustím?

 

Změny po pročistění vašeho prostoru

Vzroste vaše tvořivost.

Zlepšení zdraví.

Zlepšení vašich vztahů.

Větší jasnost a rychlost myšlení.

Emocionální vyrovnanost, lepší uzemnění.

Pocit bezpečí sama v sobě.

Klid mysli.

Větší radost ze života.

Jaro je tu – tak s chutí do toho!

Přeji vám krásné a radostné jarní dny,

Irena Šorfová :+)