Pobyt s GURU DHARAM 9-15/7/2018

–FOR ENGLISH TEXT PLS SCROLL DOWN–

Sebeléčení a transformace s kundalini ve Věku Vodnáře s Guru Dharamem a Irenou Shanti

9-15.7.2018

Krkonoše / Giant Mountains

Registrace a dotazy můžete posílat k rukám Ireny Šorfové: kundaliniprague@gmail.com, +420 777 015 700

Kundalini jóga, meditace, relaxace ve vibracích gongu

Srdečně vás zveme na velmi speciální pobyt o sebeléčení s kundalini, s Guru Dharamem, který se specializuje na tuto oblast, je světově respektovaným účitelem a léčitelem pracujícím s kundalini a východní medicínou, schopností propojovat témata s novým pohledem, motivovat a inspirovat, s britským smyslem pro humor a otevřeným srdcem. Na samotě v krásné přírodě Krkonoš, s výhledem do krajiny a nebe, ranní praxe s bosýma nohama v trávě . Ať chcete dopřát svému tělu a duši hluboké uvolnění a léčení či vás zajímá poznání a inspirace, všichni jste vítáni!

Transformace, kterou nyní při vstupu do Věku Vodnáře procházíme, vyžaduje nový léčebný přístup na energetické úrovni.Všechny úrovně našeho biosystému vyžadují nyní změnu používaných technik na systém práce s přenosem energií. Toto znamená čištění, uvolňování a kultivování  všech úrovní naší bytosti. Tento druh léčení je používán v rámci Kundalini jógy. Naučíme se pracovat se zvukem a světlem na léčení naší podstaty. Tento kurz bude obsahovat také techniky léčení jemnými energiemi. Během pobytu si budeme také užívat meditace a relaxace ve zvukových léčivých gongových koupelích, kterými nás provede Irena Shanti Šorfová. Učení bude v angličtině s českým překladem.

UČITELÉ

Guru Dharam Singh Khalsa učí kundalini jógu od roku 1979, studoval u Yogi Bhajana, neustále cestuje a sdílí lekce, semináře a zároveň má svou terapeutickou praxi v Londýně, New Yorku a Švédsku. Založil Lotus Healing Centre v Londýně, do roku 1997 působil ve vedení London Academy of Oriental Medicine. Své formální vzdělání doplnil studiem esoterických věd, Kabaly, šamanismu mezoamerických indiánů, léčebných praktik pocházejících ze západní Afriky a mnohaletým studiem tibetské medicíny. V roce 1980 založil systém Terapeutické jógy, který užívá principy kundalini jógy, meditací a vizualizací s cílem pomoci lidem žít zdravější a šťastnější život. Jako ředitel Kundalini Medicine, Guru Dharam vyvinul Mezinárodní trénink terapeutické kundalini jógy, vyučuje také v rámci tréninků učitelů kundalini jógy v Evropě a USA.

Irena Shanti Šorfová je lektorkou kundaliní jógy neboli jógy vědomí, hatha jógy, hormonální jógové terapie (pro ženy, muže a pro diabetes) a jógy smíchu. Své znalosti prohlubuje studiem terapeutického užití zvukových vibrací, Kundalini jógy a meditací a léčivých technik původních národů. Je certifikovaný Gong Master. Pracuje s gongy naladěnými na Květ života a frekvenci Quetzalqoatla. K učení přistupuje s pokorou a radostí sdílet tyto léčivé technologie, které mohou být velkou oporou v tom býti sami sebou a žít život naplno. Irena je zakladatelkou projektu Akademie vnitřního vědomí. Učí v českém a anglickém jazyce. Na pobytu Irena povede večerní harmonizační zvukové koupele, které podpoří naší jógovou praxi a prostor hlubokého sebeléčení.

MÍSTO

Kurz bude probíhat v krásném místě v Krkonoších v jednoduše vybaveném jógovém centru ašrámového typu s pěknými dvou a třílůžkovými pokoji s koupelnou a krásnou prostornou místností na jógu. Vegetariánské jídlo 3 x denně je zahrnuto v ceně ubytování.

 

TERMÍN

Kurz se koná 9.-15.7.2018. Začneme v pondělí 9.7. v 18 hod., první jídlo je večeře. Prosím přijeďte kolem 17h, nejpozději do 18 hodin. Končit budeme v neděli 15.7. dopolední lekcí, posledním jídlem je oběd.

DENNÍ ROZVRH

Ranní Sadhana 1-2h

Snídaně

Dopolední praxe 3h

Oběd

Odpolední praxe 2,5h

Večeře

Večerní meditace/ gongová relaxace nebo volný čas 1h

DOPRAVA

Autobusem/ Autem: do Harrachova (necelé 3 hodiny jízdy autem nebo autobusem z Prahy). Za poplatek vám zajistíme dopravu z Harrachova na místo.

Letecky: Nejbližší letiště je v Praze. Pak autobusem nebo s jinými účastníky autem.

V předstihu vám propojíme, abyste se mohli spojit na společnou jízdu auty a dodáme vám podrobný popis cesty.

REGISTRACE či dotazy ohledně pobytu či studia Akademie vnitřního vědomí

Irena Shanti Šorfová: kundaliniprague@gmail.com tel:  +420777015700

Těšíme se na vás! Sat Nam :+)

——————————————

–ENGLISH TEXT HERE–

We are very happy to invite you again for a very special retreat with Guru Dharam (teacher of Kundalini yoga and student of Yogi Bhajan). We recommend you from our heart to experience gentle and deep yoga practice in an ashram-like setting in the pure nature of the Czech/Polish Mountains, in a place with rising spiritual energy, energy of healing and peace.

Retreat theme

Self-Healing through Kundalini, Transforming in Aquarius with Guru Dharam

When: July 9-15, 2018

Where: Krkonoše (Giant mountains) on the Czech/Polish borders (2,5 h drive from Prague)

Teachings will be held in English with Czech translation if needed.

We would like to invite you to a special retreat focused on self-healing and transformation with Kundalini. Guru Dharam is a respected Kundalini yoga teacher, healer and eastern medicine specialist. Using his great sense of humor and open heart, he ia able to interconnect various topics in a new light, motivate and inspire. Surrounded by nature of the beautiful Krkonoše mountains on the Czech/Polish borders, with a view of far horizon views, morning practice barefoot in the grass with the sunrise shining in your face. No matter if you want to bless your body and mind with deep relaxation and healing or you are eager to gain more knowledge and to be inspired, you all are welcome.

During the Age of Aquarius transformation is required and needs a special energetic approach to healing. All layers of our biosystem need to switch gears to receive this energetic transmission. This means clearing, releasing and refining all levels of our being. Such healing is the speciality of Kundalini Yoga. We will learn to use sound and light to heal and connect with ourselves. This course will also include subtle energy healing techniques. Come and learn the new Medicine for the 21st Century. During retreat, you can also enjoy evening immersions into harmonizing and healing deep gong baths relaxations and meditations that will held by Irena Shanti. Join Guru Dharam and Irena Shanti for an exquisite course on healing and transformation.

 

TEACHERS

Guru Dharam Singh Khalsa BAcC RCHM: has taught Kundalini yoga since 1979. He founded the Lotus Healing Centre, a multi disciplinary holistic facility, in London in 1989 and served as the Vice Principal of the London Academy of Oriental Medicine until 1997. His formal qualifications have been complemented by intensive post graduate interdisciplinary study of the esoteric; Kabbalah, Mesoamerican Shamanic Dreaming, West African healing practice and many years study of Tibetan medicine (the Mastery Path, White Lotus healing, Black Hat Feng Shui and the Red Thread empowerments). Since 1980 Guru Dharam has developed a practical system of Yogic Therapy, applying the science of Kundalini, mantra and visualization, helping to empower many thousands of people toward a healthier and happier life. As Director of the Kundalini Medicine initiative Guru Dharam has developed the International Kundalini Yoga Therapy Training as a safe, effective and therapeutic complement to the mechanics of western medical practice. Guru Dharam is recognised as a one of the few Master Teachers taught directly by Yogi Bhajan and travels the world as such, sharing classes and workshops as well as maintaining a consultative therapeutic practice in London, New York and Sweden, where he is now resident. Guru Dharam is registered as a Mentoring Lead Teacher Trainer (Levels 1 & 2) with the Aquarian Trainer Academy (Kundalini Research Institute U.S.A.) and is the co-author of The Kundalini Yoga Experience with Darryl O’Keeffe.

IRENA SHANTI  has been studying and practicing yoga for over twenty years. She is certified yoga teacher in Kundalini yoga and meditation, Hatha yoga, Hormonal yoga theraphy, Laughter yoga and Gong Master.  She deepens her knowledge further  by studying  Kundalini Medicine &Therapy, shamanic  and sound healing. She will lead evening sound baths to support our daily yoga practice and deepen self-healing space.

INNER AWARENESS ACADEMY This retreat is a part of the special workshop series – educational Aquarian program of Inner Awareness Academy / Akademie vnitřního vědomí focused on self-healing and self-knowing techniques through kundalini yoga, meditations, sound, sacred geometry and other. You can choose to attend only some parts of it or to register for the long-term study and go through all parts with the option to get certificate from Kundalini Rising International Yoga Academy registered with International Yoga Aliance. If you are interested, ask for more information.

VENUE

We will stay in simple retreat house ashram type with nice rooms with bathrooms and spacy yoga room, in the beautiful nature of the Czech/Polish Mountains in the center of Europe. There are rooms for two and three persons there. Vegetarian meals included in the accommodation price. 

 

DATES

July 9th – 15th 2018. We will start on Monday 9th at 6:00 PM, first meal is dinner. Please arrive around 5 PM, 6 PM the lates. We will finish on Sunday July 15th with morning class. Last meal is lunch.

DAILY SCHEDULE

Morning Sadhana/ meditation practice

Breakfast

Morning Session 3h

Lunch

Afternoon Session 2,5h

Dinner

Evening meditation/ sound bath or free time 1h

HOW TO GET THERE

By airplane to Prague, and then by bus to Harrachov (less than 3 hours from Prague). We will arrange transport from Harrachov to the venue for you. If necessary, we will provide you information how to get to the bus station from the airport. It is very probable we will get you place in a car of somebody else going there.

By car: Venue is in a little village 30-45 minutes from Harrachov, direction to Jelenia Gora. We will provide you with detailed map and information.

Please let us know when you are arriving and leaving, or if you need arrange the transfer from Harrachov. It is recommended to arrive to the venue on Monday June 9th at 6 PM the latest.

CONTACT PERSON

RESERVATIONS and questions: Irena Shanti kundaliniprague@gmail.com +420777015700

We look forward to see you there! Sat Nam :+)