Výzkum Dinah Rodriguez

V roce 1993 se Dinah Rodrigues na základě vynikajících výsledků u svých účastnic kurzů rozhodla, že provede výzkum účinků na hladinu estradiolu a na symptomy menopauzy při praktikování této terapie jógou: návaly horka, suchost urogenitální oblasti, emoční nestabilita, nespavost, únava, deprese, migréna, vypadávání vlasů, atd. a na další problémy spojené s hormonální nerovnováhou. Pro kontrolu výsledků si účastnice před započetím nechaly udělat test hladiny ženských hormonů (estradiolu) z krve, který opakovaly každé 4 měsíce, a pro vyhodnocení intenzity symptomů vyplňovaly každý měsíc dotazník.

VÝSLEDKY VÝZKUMU

Výsledky byly velmi dobré: u 100% účastnic došlo po 3 – 4 měsících praktikování hormonální jógy k vymizení příznaků zcela bez používání léků, a pokud nějaký symptom pociťovaly, byla jeho intenzita blízká nule.

1 – HORMONÁLNÍ HLADINA

Hormonální hladina v průměru narostla o 254% za 4 měsíce, při 30-ti minutovém cvičení 16 dní v měsíci.

2 – VĚK ÚČASTNIC

Průměrný věk účastnic byl 47 let, avšak pokročilejší věk nebyl překážkou, u některých žen po sedmdesátce mohly být aktivovány vaječníky, zvýšila se hladina estrogenu a symptomy vymizely.

3 – EMOCIONÁLNÍ SYMPTOMY

Podrážděnost, neurastenie, emoční labilita, plačtivost, nespavost, neklid, stres a jiné emocionální symptomy jako nerozhodnost, únava a deprese zmizely po 2 až 3 měsících cvičení. U 100% žen zcela vymizel PMS, migréna, stres a panika, nebo byla jejich intenzita blízká 0. Pokles a nerovnováha hormonální hladiny je bezpochyby důležitou příčinou těchto symptomů. Terapie Hormonální jógou nejen reaktivuje produkci hormonů v těle, ale podporuje také emocionální rovnováhu a pomáhá eliminovat tyto symptomy.

4. PŘEDČASNÁ MENOPAUZA

Také u mladších žen může dojít k hormonálním problémům. Např. předčasná menopauza se může objevit již před třicátým rokem věku a způsobit neplodnost i psychické problémy. Příčiny mohou být různé – emocionální šok, náročný trénink, velmi nízká tělesná hmotnost atd. Díky Hormonální józe mohla být v těchto případech hormonální hladina normalizována a obnovena plodnost.

5. PMS, POLYCYSTICKÉ VAJEČNÍKY A NEPLODNOST

I ženy před čtyřicítkou mohou mít hormonální problémy jako je premenstruační symptom (PMS) a polycystické vaječníky (PCO), které se stále častěji objevují i u mladších žen. Po 3 – 4 měsících cvičení Hormonální jógy se vaječníky opět normalizovaly, cysty zcela zmizely a také menstruace se normalizovala. Polycystické vaječníky zpravidla způsobují neplodnost. U účastnic mého výzkumu vedlo 4 – 6timěsíční cvičení u 80% případů k plánovanému otěhotnění.

6. PADÁNÍ VLASŮ, SUCHÁ PLEŤ A LÁMAVÉ NEHTY

Tyto symptomy jsou také výsledkem snížení hormonální hladiny. Terapie Hormonální jógou tyto symptomy eliminuje, ale doporučuje se navíc dodatečná péče.

____ENGLISH TEXT