Víkend IRENA a AMANBIR prosinec 2019

Víkend — ŠŤASTNĚ do 2020 —

13. – 15. prosince 2019

Kundalini jóga a meditace, zvuk, mind body work

Rezervace: kundaliniprague@gmail.com

Během víkendu se podíváme na hlavní planetární a numerologické aspekty, a energie nadcházejícíh let 2020/ 21. V jógové a meditační praxi se budeme soustředit na integraci lekcí roku 2019 a posunume se kupředu směrem k novému vědomí nové doby tak, abychom byli připraveni na rok 2020.

This weekend, held with Irena and Amanbir in December 13-15, 2019  we will look at the major planetary periods and energy signatures of 2020 – to overview the numerology of the entire year. Kriyas and meditations to integrate lessons of 2019 and move forward in consciousness to be ready for 2020. Teaching will be in English with Czech translation. Bring yoga mat, blanket, meditation cushion, bottle for water, comfortable shoes for inside. Registrations and more info: kundaliniprague@gmail.com

DATUM/ Date

Začínáme v podvečer v pátek 13.12. v podvečer a končíme v neděli 15.12. obědem. Přesné časy upřesníme.  – We will start early afternoon on Friday December 13th and will close with the lunch on Sunday December 15th.

UBYTOVÁNÍ/ Venue

Ubytováni budeme v meditačním centru Statek Břežany, cca hodinu jízdy od Prahy.  Ubytování bude v útulných  2 – 3 lůžkových pokojích. s koupelnou. We will stay in beuatyful countryside house, former farm, in 2 – 3 beds rooms with the bathroom.  

 
 
DOPRAVA/ Transport

Prosím sdělte nám, jak na pobyt pojedete a zda máte místo v autě. Rádi bychom vás všechny poskládali do aut. Po registraci dostanete dispozice na cestu. — We will try to accommodate all of you to the cars, so let us know, if you space in your car or if you need a lift.

REZERVACE/ Reservations and more info

Irena Šorfová, kundaliniprague@gmail.com, 777 015 700

LEKTOŘI/ TEACHERS
AMANBIR SINGH  působí v New Yorku jako učitel kundalini jógy, starověké linie jógy. Jeho semináře jsou známé dynamickým a praktickým přístupem a spojením jeho vřelosti, smyslem pro humor, a léty zkušeností. Amanbir pracuje též jako léčitel vzdělaný v mnoha oblastech. Studoval akupunkturu, východní medicínu, astrologii, bylinnou terapii, numerologii, a NADA terapii pro drogově závislé. Nyní učí v rámci mnoha mezinárodních seminářů v oblasti terapeutické jógy a tradiční orientální medicíny. — AMANBIR SINGH
is based in New York City and offers a dynamic and applicable approach to the ancient lineage of Kundalni Yoga. In each class Amanbir is known for bringing his warmth, sense of humor, and vast years of experience. Amanbir draws his influence from his years of working as a healer and his extensive training in the modalities of acupuncture, eastern medicine, astrology, herbal therapy, numerology, and NADA drug addiction therapy. Amanbir currently teaches his in-depth understanding of western physiology/eastern anatomy & numerology in various yoga and therapy trainings. He holds a Master of Science in Traditional Oriental Medicine and a Bachelor of Science in Engineering.

IRENA SHANTI KAUR studuje a praktikuje jógu více jak pětadvacet let, je certifikovanou lektorkou kundalini jógy a hormonální jógové terapie a také jógy smíchu, Gong Master. Své znalosti prohlubuje studiem Terapie kundalini jógou, energetického léčení a studiem léčby zvukovými vibracemi. Je zasvěcena do umění gongu a šamanského bubnu. K učení přistupuje s pokorou a radostí sdílet tuto technologii, která může být velkou oporou na naší cestě a napomoci žít život naplno. Vedle jógy se věnuje projektům v oblasti výtvarného umění, fotografie a designu. Žije v Praze. — IRENA SHANTI KAUR  has been studying and practicing yoga for over twenty five years. She is certified yoga teacher in Kundalini Yoga and Meditations, Hormonal Yoga Theraphy and Laughter Yoga. She deepens her knowledge further by studying Kundalini Medicine &Therapy, Energetic healing and Sound healing. Shanti’s classes are uplifting, challenging, and healing at a deep level.  Besides yoga, she is involved in art & photography.  She is based in Prague, Czech Republic.

TĚŠÍME SE NA VÁS! — LOOKING FORWARD TO SEE YOU THERE!